Drobečková navigace

Úvodní stránka > Zajímavosti > Historie > Vlčice

Vlčice

První písemné záznamy o vsi pocházejí z roku 1399, kdy byly uváděny v majetku Heřmana z Hradce. V témže roce je uváděn i Vlčický rybník, který získal dědičně Oldřich z Hradce. Roku 1538 patřila vesnice Vlčice k panské oboře "na Kočičím vrchu". Obora sloužila k honitbám hradeckého pána, který byl s hosty ubytován v lesním letohrádku Rozkoš. Při vybírání berně v r. 1544 patřily Vlčice pod rychtu strmilovskou. Odváděly 56 grošů a 1 denár. Telečský urbář z roku 1561 uváděl Vlčice jako součást panství Telč. Další písemné doklady se týkají česky psaného Slavatovského urbáře z r. 1654, který nechal zpracovat Adam Pavel Slavata, majitel panství Telč. Urbář je rozdělen podle rychet a Vlčice byly opět v rychtě strmilovské. Ze vsi se odváděly jen penežní platy do Telče, naturálie a zemské berně byly odváděny na jindřichohradecký zámek. V r. 1654 bylo ve Vlčicích 12 gruntů. Koncem XVII. století přešla ves do rychty kunžacké.                    

V  XIX. století, v roce 1866, byla ve vsi postavena kaple Narození Panny Marie, která byla opatřena dvěma zvony a to sv. Vavřincem, který byl ulit Antonínem Pernerem v Českých Budějovicích v r. 1877 a sv. Florianem, zhotoveným Josefem Pernerem v Českých Budějovicích v r. 1799.                                                                                                                                                             

V r. 1882 měly Vlčice 204 obyvatel. O dva roky později se představení obce připojili k žádosti Besedy řemeslnické o zřízení české nižší školy reálné v Českých Budějovicích. Velká většina obyvatel vsi již v této době pracovala v Langově textilní továrně na Rozkoši. Mnozí poskytovali ve svých domech dělnicím nocleh. Zejména v zimních měsících byla po noclehu sháňka, neboť  mnohé dělnice docházely do práce ze vzdálených vsí. Přelom století byl ve znamení obecné nespokojenosti textilních dělníků s pracovními a sociálními podmínkami, což vyvrcholilo v r. 1906 velkou stávkou. Zúčastnili se jí také vlčičtí  dělníci.                                                                       

V první polovině XX. století byli někteří obyvatelé vsi organizováni ve Spolku textilního dělnictva či  ve Spolku hasičském. Tento spolek se účastnil také hasičských přehlídek v župě hradecké.         Ve čtvrtek 24.8.1944 v poledních hodinách byla svedena nad Kunžakem letecká bitva mezi americkými a německými letadly. U Vlčic spadla německá sestřelená stíhačka a americký bombardér.                                                                                                                                                       

4.8.1950 bylo ve Vlčicích ustaveno jednotné zemědělské družstvo.                                             26.7.1960 byl pro rychlejší informaci místních obyvatel zaveden ve vsi místní rozhlas, kterým byly předávány důležité zprávy vesnického vedení.                                                                                     Obyvatelé vsi se v šedesátých letech XX. století aktivně podíleli na veřejně prospěšných akcích: na stavbě samoobsluhy ve Střížovicích, rekultivaci Hamerského potoka a zejména při stavbě místního samospádového vodovodu, která byla zahájena 16.8.1972 a roku 1973 dokončena.  V katastru obce se blízko závodu Strojobal postavily bytové jednotky, které tak zvýšily počet obyvatel vsi k roku 1987 na 392.

Od roku 1990 jsou Vlčice místní částí obce Střížovice.

Menu

IMG_6550.JPG

13.JPG[2].jpg

31. 1. Marika

Zítra: Hynek

logo[2].jpg

Pracoviště Czech POINT je od 1.9.2010 zřízeno na Obecním úřadu Střížovice.

Co to pro občana znamená?

Občan zde může získat ověřené výstupy :
z Obchodního rejstříku
z Katastru nemovitostí
z Živnostenského rejstříku.
z Trestního rejstříku.

Další informace se dozvíte zde:
PRACOVIŠTĚ CZECH POINT NA OÚ STŘÍŽOVICE[2].doc

Návštěvnost stránek

222686
strizovice_foot