O OBCI

O OBCI

Mezi malebnými rybníky Hejtman, Střížovickým a Ratmírovským a obklopena hustými lesy České Kanady se rozkládá ves Střížovice. Součástí obce jsou osady Vlčice a Budkov (celkem 568 obyvatel v roce 2022). První zmínka o obci pochází z roku 1381. Střížovice byly poslední českou vsí na hranici Sudet. Na nádvoří zdejší továrny TECNOCAP s.r.o. stojí kašna ze 16. stol. údajně vytesaná z jednoho kusu kamene. Průvodci uvádějí i existenci zámku či tvrze, jedná se o bývalé sídlo původního majitele továrny, pana Satrapy, postavené na přelomu tohoto století v neogotickém slohu. V místní části Budkov je možno obdivovat památný strom Jasan ztepilý, jehož stáří je odhadováno na 320 let.

Již několik let jsou Střížovice samostatnou obcí.  Ač je ves rozsahem poměrně malá, má kromě obecního úřadu i obecní školku a vlastní knihovnu vybavenou veřejným internetem. Kromě této kulturní instituce jsou v obci obchod a kovářská dílna. Nedílnou součástí obce je závod na výrobu především zavařovacích vík TECNOCAP s.r.o. a okolní zemědělská výroba.
Popularitě se těší a ekonomický význam si udržuje unikátní technická památka, jejíž význam přesahuje hranice regionu - zastávka úzkokolejky z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Díky tomu, že je zde vodní jeřáb, se zde provádí zbrojení parní lokomotivy, jedna z největších zajímavostí celé trati.
V okolí obce vede několik cyklotras které krásou okolní přírody uspokojí nejen sportovní nadšence ale vnesou i tolik potřebný klid do duší návštěvníků.